Aktualności

USG stawów biodrowych niemowląt – ważne badanie

2025-02-07 by Paweł Bryl
USG-bioderek.jpg
Badanie USG bioderek u niemowląt umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w ich budowie i funkcjonowaniu. Maluch szybko się rośnie a kontrola bioderek to obowiązkowy punkt na liście badań profilaktycznych.

Proces dojrzewania stawu następuje stopniowo. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniej pozycji nóżek dziecka, elementy anatomiczne stawu stopniowo nabierają właściwego kształtu i przybierają właściwą pozycję względem siebie. Badanie USG bioderek pokazuje na jakim etapie jest ten proces i czy przebiega prawidłowo.

Oprócz tego u niektórych dzieci występuje dysplazja stawów biodrowych polegająca na spłaszczeniu panewki utrzymującej w zagłębieniu główkę kości udowej. Może wtedy dojść do zwichnięcia stawu biodrowego. Wczesne wykrycie dysplazji daje możliwość wyleczenia jej metodami nieoperacyjnymi. Zwichnięcie stawu powoduje utykanie i uniemożliwia prawidłowe chodzenie, może też wymagać operacji oraz unieruchomienia w gipsie.

Na czym polega badanie?

USG bioderek u niemowląt to badanie, dzięki któremu sprawdza się stopień dojrzałości stawów biodrowych. Specjalista sprawdza ułożenie główki kości udowej w panewce stawu oraz kształt i rozwój struktur kostnych i chrzęstnych. Badanie jest bardzo skuteczne, bo pokazuje nieprawidłowości, które nie zawsze są widoczne w badaniu klinicznym. Uzyskana ocena określa, czy bioderka są prawidłowe i dojrzewają zgodnie z wiekiem rozwojowym dziecka. Bardzo ważne jest ustalenie czy nie występuje dysplazja zagrożona przemieszczeniem, staw jest stabilny i czy biodro nie jest zwichnięte.

Kiedy należy wykonywać USG stawów biodrowych?

Zgodnie z zaleceniami medycznymi w Polsce, badanie USG bioderek powinno być wykonane między 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Jeśli lekarz zauważy nieprawidłowości może zalecić badanie dodatkowe. Na dysplazję szczególnie narażone są dzieci obciążone czynnikami ryzyka, np. gdy w rodzinie występowała dysplazja stawu biodrowego lub dziecko urodziło się z pośladkowym ułożeniem.

Kolejne badanie profilaktyczne najczęściej wykonuje się po trzecim miesiącu życia dziecka a następne, gdy maluch zacznie chodzić. Nawet jeśli pierwsze badania nie wykazały nieprawidłowości trzeba pamiętać, że stan rozwoju stawów należy kontrolować na każdym etapie jego intensywnego rozwoju.

Dlaczego to takie ważne?

Rozwój stawów biodrowych u dziecka trzeba sprawdzać by w porę zareagować wspierając je odpowiednią profilaktyką lub jeśli zajdzie taka potrzeba, właściwym leczeniem. Wczesne wykrycie dysplazji umożliwia skuteczne leczenie a zaniedbanie problemu może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak trudności w chodzeniu, ból biodra, a nawet trwałe kalectwo.

Jak przebiega badanie USG bioderek?
  1. Badanie USG bioderek u niemowląt nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto, nakarmić dziecko przed wizytą i ubrać w wygodny strój, który łatwo można zdjąć. Do badania zdejmujemy też pieluszkę.
  2. Dziecko leży na specjalnym stole, na boku lub plecach. Lekarz nakłada na skórę przezroczysty żel, następnie za pomocą głowicy ultrasonograficznej ocenia stawy biodrowe, wykonując obrazy w różnych przekrojach.
  3. Czas trwania: Całość trwa zazwyczaj 10–15 minut, jest bezbolesne i nieinwazyjne.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz zaleci dalsze postępowanie, które może obejmować kontrolne USG, ćwiczenia lub noszenie specjalistycznych aparatów ortopedycznych.

 

O szczegóły badania USG bioderek u dziecka zapytaj specjalistę: Paweł Brył – specjalista pediatrii i neonatologii

Paweł Bryl

 

logo_footer

Jak nas znaleźć:

icon_address

ul. Dworcowa 30/35
Pasłęk

Kontakt:

icon_phone

mail: primaclinica1@gmail.com
Rejestracja ogólna: +48 534 334 179
Rejestracja stomatologiczna: +48 722 394 311