Międzynarodowy kongres położników i ginekologów w Stambule

W dniach 5–7 grudnia 2024 roku w Stambule odbył się 9. Międzynarodowy Kongres „Birth – Clinical Challenges in Labor and Delivery” gromadzący czołowych specjalistów z dziedziny położnictwa i ginekologii z całego świata. W wydarzeniu, poświęconemu aktualnym wyzwaniom i innowacjom w opiece okołoporodowej, uczestniczyła doktor Dominika Murawska.
Konferencja BIRTH odbywa się cyklicznie – poprzednie edycje miały miejsce w różnych lokalizacjach, między innymi w Mediolanie, Wenecji i Rzymie. Wydarzenia te stanowią doskonałą platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń dla ginekologów-położników, neonatologów oraz anestezjologów z całego świata.
Na tegorocznym Kongresie w Stambule 50 prelegentów z 20 krajów podzieliło się wiedzą w zakresie najnowszych osiągnięć medycyny w zakresie porodu i połogu. Wykłady prowadzili wybitni specjaliści i najbardziej wpływowi naukowcy w tej dziedzinie, między innymi:
- Prof. Gian Carlo Di Renzo (Włochy), współautor międzynarodowych wytycznych w zakresie opieki nad matką i dzieckiem, który zasłynął min. badaniami nad farmakologicznymi sposobami zapobiegania porodom przedwczesnym.
- Prof. Roberto Romero (USA), pionier badań nad porodem przedwczesnym i infekcjami wewnątrzmacicznymi. Profesor odegrał kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych metod ultrasonograficznych i technik obrazowania, które umożliwiają precyzyjną ocenę zdrowia matki i płodu.
- Prof. Yves Ville (Francja), od lat pracuje nad rozwojem zaawansowanych technik ultrasonograficznych umożliwiających precyzyjne wykrywanie wad wrodzonych oraz monitorowanie ciąży wysokiego ryzyka.
Wśród najważniejszych zagadnień poruszanych na konferencji znalazły się:
- diagnostyka i stymulacja porodu oraz opieka poporodowa i postępowanie w przypadku powikłań,
- techniki stosowane przy porodzie operacyjnym,
- zaawansowane systemy ultrasonograficzne w diagnostyce prenatalnej,
- możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w przewidywaniu powikłań, takich jak odklejenie łożyska.
Oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych uczestnicy mieli do dyspozycji praktyczne warsztaty pozwalające na rozwój umiejętności z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
Jednym z nich była możliwość uczestniczenia w kursie z wykorzystaniem zaawansowanego symulatora manekinowego. Jego zastosowanie umożliwia realistyczne szkolenie w zakresie prowadzenia porodu i diagnozowania powikłań. Na kursie można było między innymi doskonalić prawidłowe techniki stosowania próżnociągu i kleszczy oraz użycie nowego narzędzia OdonAssist, które zostało zaprojektowane, aby zmniejszyć ryzyko urazów zarówno u matki, jak i dziecka podczas porodu.
Doktor Dominika Murawska otrzymała certyfikat potwierdzający aktywne uczestnictwo w kongresie „Birth – Clinical Challenges in Labor and Delivery”.
To ważne prestiżowe wydarzenie pozwala zdobywać wiedzę na temat najnowszych standardów i procedur co przekłada się na poprawę jakości opieki okołoporodowej. Możliwość omówienia i przećwiczenia sytuacji kryzysowych oraz doskonalenie umiejętności radzenia sobie z komplikacjami w czasie porodu ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentek i ich dzieci.
Wraz certyfikatem doktor Dominika odebrała też zaproszenie na kolejny kongres, który w 2025 odbędzie się tym razem w São Paulo, w Brazyli.